Teknolojinin Yararları ve Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin Yararları ve Faydaları:

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Teknoloji şüphesiz günümüz insanları için artık olmazsa olmaz, fazlaca ihtiyaç olan bir unsur olmuştur. İnternet’ten cep telefonlarına, bilgisayardan buz dolaplarına kadar tüm yenilikler teknoloji olarak anılmakta ve insanlar tarafından çokça kullanılmaktadır. Sanayinin de gelişmesinde teknolojini katkısı çok büyük olmuştur. Aşağıda teknolojinin yararları ve faydalarını maddeler halinde kısaca açıklayalım.

  1. Teknoloji sayesinde insanlar daha kolay yaşama imkanına kavuşur ve daha önce fazla vakit harcadığı işleri çok daha hızlı ve rahat bir şekilde yapabilmektedirler. Örnek vermemiz gerekirse evlerimizde kullandığımız bulaşık makinesi, elektrikli süpürge gibi ürünler ev işlerimizi kolay ve hızlı bir şekilde yapmamızı sağlamaktadır. Teknolojinin faydaları sayesinde evlerimizde bulunan teknolojik aletlerden faydalanarak hem bilgilerinizi hem yiyeceklerinizi rahatça muhafaza edebilirsiniz. Teknoloji öncesi zamanlarda çok emek harcanan işleri kolay ve basit bir şekilde yürütebilirsiniz. Böylelikle eskiye nazaran teknoloji sayesinde çok daha az enerji harcarsınız.
  2. Tıp alanında da çok yarar sağlayan bir unsurdur. İnsan sağlığını koruyup, hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılarak çok fayda sağlamaktadır.
  3. Eğitim, kültür gibi faaliyetlerde de teknolojinin yararı oldukça fazladır. Örneğin; projeksiyon makinesi, görüntü cihazları, telefon ve tepegöz gibi aletler sayesinde okullarda eğitim çok daha kolay verilmektedir.
  4. Teknoloji ulaşım tarafında da insana çok yarar sağlamaktadır. Daha önceleri yollar atlar, develer ve yaya olarak günler hatta aylarca devam edilirken şimdilerde insanların ulaşımı saatler hatta dakikalara kadar düşmüştür.
  5. Teknolojinin bir başka yararı da insanoğlunun düşündüğü şeyleri, duygu ve hislerini diğer insanlara da kolayca aktarabilmesine imkan vermesidir. Yazılı matbaa gibi makineler sayesinde çok sayıda kitap, dergi ve gazete basılmıştır. Bu basılı yayınlar insanların kültür seviyelerini yükseltmiş ve bilgi
    birikimlerini arttırarak modern toplumları meydana getirmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>