Pamuk En Çok Hangi Bölgelerde Yetişir?

Pamuk hangi bölgede yetişir

Pamuk bitkisi genel olarak alüvyal niteliğe sahip topraklardan hoşlanırlar. Pamuklar yetişmesi için yüksek ısıya ihtiyaç duyar ve yetişme sırasında bol bol su ihtiyaçları açığa çıkmaktadır. Hasat alınacağı zaman ise kuraklığın bölgeye hakim olması gerekir.

Pamuk üretiminde Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi 1. sırada gelmektedir. En çok Şanlıurfa ili ve çevresinde yetişir. Güney Anadolu Projesi (GAP) ile birlikte tarımı ve ziraati çok hızlı geliştirilmiştir.

Pamuk üretiminde 2. sırada Ege bölgesi, 3. sırada ise Akdeniz bölgesi gelmektedir. Ege bölgesinin kıyısındaki çöküntü ovalarda yetiştirilmektedir. Sonrasında da Akdeniz bölgesi içinde yer alan Hatay, Antakya, İçel ve Adana illerinde pamuk üretimi çok yoğundur.

Marmara bölgesinde de Çanakkale, Bursa ve Balıkesir çevresinde üretimi yaygındır.

Son olarak Doğu Anadolu bölgesi gelmektedir. Doğu Anadolu bölgesinin dağlık alanlarında, Elazığ ve Iğdır şehirlerinin çevresinde üretilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>