Doktorların Görevleri Nelerdir?

Doktorların Görevleri Nelerdir?

Doktorların yaptığı meslek gerçekten çok faydalı ve önemli bir meslektir. İnsanların sağlıklarına kavuşması için ellerinden gelen her şeyi büyük bir özveri ile yapan doktorlar, karşılıklarını ne kadar alıyorlar tabii orası tartışılır. Doktorların en önemli görevleri, hastalıkları teşhis etme, tıbbi ve cerrahi ameliyatlar yaparak sağaltım ile hastaları tedavi etmektir. Doktorluk dünyanın en eski mesleklerinden biridir. Tarihi milattan önce 5000lere kadar dayanan doktorluk, o tarihlerde bugünkünden haliyle çok daha farklıydı. O zamanlarda bitkilerle tedavi yapan hekimler, artık bugün son teknoloji cihaz ve buluşlar sayesinde ilaçlarla ve cerrahi operasyonlarla tedavi yapabilmektedirler.

Doktorların Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Doktorların Görevleri

 1. Hastaları muayene bölümlerine alarak şikayetlerini öğrenmek
 2. Sağlıklı olan çocuk ve yetişkinleri doğabilecek tüm hastalıklardan korumak için aşı ve iğneler yapmak.
 3. Steteskop ile hastaların sırtını ve göğüslerini dinlemek, tansiyonlarını ölçmek.
 4. Hastaların hastalık durumlarına özel testler, röntgenler çektirmek ve bunları inceleyip, yorumda bulunmak.
 5. Hastanın tekrardan sağlığına kavuşabilmesi için tavsiyelerde bulunmak, hastalığa uygun ilaçlar yazmak.
 6. Aile planlaması ve aile hekimliği gibi konularda önerilerde bulunmak, danışmanlık görevi yapmak.
 7. Sorumlu olduğu hastanelerin idaresini yürütmek.
 8. Enfeksiyon hastalıkların önüne geçmek için çalışmalarda bulunmak, bulaşmayı önlemekte doktorların görevleri arasındadır.

Doktorların Kullandığı Alet ve Malzemeler Nelerdir?

 1. Otoskop ve Dil Baskısı
 2. Steteskop
 3. Kalp Elektro Cihazı (EKO-EKG)
 4. Göz Muayene Aleti

Doktor Olmak İçin Hangi Şartları Yerine Getirmek Gerekir?

Doktor olmak şüphesiz dünyanın en güzel mesleğine sahip olmak ve en güzel duyguların insanı olmaktır. Buradaki en önemli şey, mesleği sevmek ve büyük bir şevkle istemektir. Bundan sonraki her şey çorap söküğü gibi gelecektir. Söz konusu insan hayatı olduğu için büyük bir dikkat ve analitik zeka gerektirir. Doktor olacak kişinin ortalamanın üzerinde zeka ve akla sahip olması da çok önemlidir. İçinde insan sevgisi olmalı, insanlara çok yüce bir şekilde saygı ve sevgi beslemelidir. Çok okuyan ve araştıran bir kişilik şüphesiz meslekte önünü açacak, yükselmeyi getirecektir. Çünkü meslekte sürekli bir değişim ve gelişim söz konusu. Bu yüzden araştırmayı seven, çok okuyan, özverili, özgüven sahibi, insanlara saygı ve sevgi duyan, zeki, dikkatli ve sabırlı olması doktor olmak isteyenler için bir elzemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>